| Eluța_Ella_2001 a întrebat:

am o problema, nu am inteles la mate cum se calculeaza radicalul

4 răspunsuri:
| Vlad99990 a răspuns:

Numarul de sub radical este la putera a 2 a adica √36=6 => 6 la puterea a 2a =36
√25=5 => 5 la putera a 2a
√81=9 => 9 la puterea a 2a ....si tot asa

| Eluța_Ella_2001 explică (pentru Vlad99990):

Mda asta stiam si eu dar cum se calculeaza adica radical din 2 fac 1, 41 cum s.a facut?

| Vlad99990 a răspuns (pentru Eluța_Ella_2001):

Nu o sa prea folosesti acest lucru.
Adica √2 ramane asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eluța_Ella_2001):

E o şmecherie pentru asta.
Se scrie numărul, pe urmă se calculează care este pătratul egal sau mai mic decât acel număr (cum ar fi în cazul lui 2, pătratul cel mai apropiat de 2 este 1 pentru că 1^2=1 ), apoi se adaugă mai multe zerouri(asta în cazul numerelor ca 2), se dublează acel pătrat etc.
E complicat, mai bine nu te bagi la lucruri de genul, dar daca tot vrei să ştii :
https://sites.google.com/......onal-nenul
http://tia4all.blogspot.ro/......lului.html