| BruneTTe a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum s-ar rezolva o inmultire de matrice care arata asa : matrice 3x3 [ 3 linii, 3 coloane ] inmultita cu o matrice 3x1 [ 3 linii, 1 coloana ]. Stiu ca trebuie sa imi dea o matrice 3x1 dar nu stiu ce cu ce sa inmultesc! Nu ma luati cu prostii gen " temele nu se fac aici" pentru ca e doar un caz general si nu stiu cum sa procedezwinking

1 răspuns:
| pitbull60 a răspuns:

Prima data faci inmultirea in matricea cu 3 coloane apoi ceea ce iti da de acolo il inmultesti inca o data cu ce ai in a 2a coloana