| Sava_Cosmin_1973 a întrebat:

Cum se calculeaza la configuratia electronica S P D F clasa a 7-a, nu am inteles mai nimic, imi puteti explica mai clar va rog?

2 răspunsuri:
| sasha2822 a răspuns:

Se face pe mai multe straturi :

Straturi:
k- 2 electroni
l- 8 electroni
m- 18 electroni (daca e cazul)

Pe ultimul start se pun electronii ramasi.
ex: Na: k-2 e
l-8 e
m- 1 e
Are in total 11 electroni, iar cei de pe ultimul strat sunt numiti electroni de valenta care iti arata numarul grupei din care elementul respectiv face parte (1 e- grupa IA), iar numarul de straturi inseamna perioada din care elementul face parte ( de obicei nu mai mult de 4 straturi)

| sasha2822 a răspuns:

Si daca ai stratul 3 (M) acela are 32 electroni