| Sava_Cristi_1999 a întrebat:

Cum se calculeaza media finala? Funda la cel mai bun raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| vladuss09 a răspuns:

M3k3noid nu se face asa. Nu mai invata pe altii porstii.
Se aduna toate notele, le inparti la cate sunt, inmultesti cu 3, aduni si teza, apoi inparti totul la 4. (asa se face media cu teza)
La media finala (cred ca te referi pe an) aduni media de pe primul semestru cu cel de pe al doilea si inparti la 2.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La romana si la mate:
Aduni toate notele, imparti la cate sunt, inmultesti cu 3, rezultatul il aduni cu teza apoi imparti la 4.

La celelalte materii:
Aduni toate notele si imparti la cate sunt.

| Aimee33 a răspuns:

Buna! happy

Media unei materii se calculeaza astfel:
3 x media aritmetica la oral a notelor+nota din teza : 4 (x=inmultit).
In cazul in care la materia respectiva nu se da teza, atunci aduni notele si le imparti la numarul lor.
Media generala pe semestru se face astfel:se aduna mediile de la toate materiile si se impart la numarul lor.
Iar media generala dintr-un an intreg se face asa: media aritmetica a mediilor din cele doua semestre.

O zi frumoasa! kiss

| M3K4N0ID a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt apoi inmultesti cu teza si apoi le imparti la 2 FUNDA?

| Aimee33 a răspuns (pentru M3K4N0ID):

Este total gresit raspunsul tau! d'oh