| MaraMadalina1888 a întrebat:

Cum se calculează media pe semestrul acesta? Pt ca am facut online, nu am dat teze asa ca nu pot face (media notelor ×3 )÷4, stie cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai dat teze este simpla medie aritmetica a notelor.

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Logic, ca e media aritmetica simpla, oricat ar fi de "vreau sa arat ca imi merit banu, asa ca bag reguli imbecile" (lucru care caracterizeaza ministerul invatamantului de cand imi aduc aminte) tot nu au de unde sa schimbe chestia asta

| Vandici1Matei2 a răspuns:

Simplu!
Aduni notele și le împărți la câte sunt!
Funda?

| sabi63 a răspuns:

Se aduna toate notele si se imparte la numarul lor. de ex daca ai 8, 6, 9 media ta va fi (8+6+9):3, adica 23:3 = 7.6, rotunjita va fi 8.

Sper ca am ajutat!