| BLURREDLINES a întrebat:

Cum se calculeaza o medie a unei materii, ca eu nu pricep laughing? De exemplu: Eu la matematica daca am un 6 [ >:" ] si un 8, si la teza am luat 8, cat ar iesi? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

Media se calculeaza dupa cum urmeaza:
[(media notelor)*3 + nota tezei]:4
Media notelor se calculeaza adunand toate notele si impartind la numarul notelor.
Tie iti va iesi cu notele pe care le-ai spus media 7.25.
Sper ca te-am ajutat. Succes!

8 răspunsuri:
| WedDye a răspuns:

Faci media o in multesti cu 3 aduni cu teza si imparti la patru... big grin
Dar tie iti mai trebuie note
6+8 =14 {suma notelor }
14 : 2 =7 { media }
7 * 3 = 21 {media *3}
21 + 8 = 29 {media + teza}
29 : 4= 7.25 { media finala}
big grin kiss oricum trebuie sa mai iei note

| bunnylover537 a răspuns:

7 iti iese. ( Media din oral x 3 + nota in teza ) / 4

| LMAO a răspuns:

7 la sigur

| AprodanA a răspuns:

Buna! Pentru materile cu teze se aduna toate notele, se impart la cate sunt, se inmultesc cu 3.La rezultatul obtinut se adauga teza si se imparte la 4.La restul materilor se aduna si se impart la cate sunt.La mate ti-ar iesi media 7.25 dar iri mai trebuie note. Sper ca te-am ajutat!

| TrueColor a răspuns:

Pai se face asa: media notelor x3+teza/la 4. Deci tie ti-ar iesi un 7, 25. big grin[Sper ca te-am ajutaton the phone

| Lorrrrrr a răspuns:

(Media din oral x 3 + nota in teza ) / 4
In cazul tau : (7 x 3 + 8 ) / 4 = 7, 25.
Ma bucur ca te-am putut ajuta :*! funditaaa plsssss :*!

| Bruneta13 a răspuns:

Pai faci 8+6+8:3=7,10

| SadicStory a răspuns:

Cred ca 7-8 pentru ca toate fac in total 22 si impartit la 3(pentru ca sunt 3)dau intr-un fel 7 rest 1.Deci ai putea lua 7 sau 8.