| Rob3rta_8176 a întrebat:

Cum se calculeaza pe cate grade de latitudine si longitudine se desfasoara un continent? Help me puppy dog eyes

1 răspuns:
| CristianMarius a răspuns:

Linii imaginare folosite pentru a localiza pozitiile pe glob. Liniile de latitudine sunt trasate paralel cu Ecuatorul, 0° fiind chiar Ecuatorul, iar 90° Polul Nord si, respectiv, Sud. Liniile de longitudine, meridianele, sunt trasate in unghi drept pe cele de latitudine, cu 0° (meridianul zero) trecand prin Greenwich, Anglia, iar cu meridianul 180° trecand prin centrul Oceanului Pacific.