| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza pe cate grade de longitudine si cate grade de latitudine se desfasoara teritoriul tarii?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: vezi punctele extreme de latitudine si cele de longitudine si scazi pe cea mica din cea mare.

| horia2012 a răspuns:

-Longitudinea si latitudinea sunt coordonatele unui "singur punct" de pe suprafata pamantului. Citeste aici intre ce puncte cu coordonatele lor se intinde teritoriul tarii:
http://romgeoo.blogspot.ro/2012/01/pozitia-romaniei-pe-glob.html

| dydda a răspuns:

Pai cauti pe harta intre ce grade se afla tara(ex.20 longitudine estica si 30 vestica) faci 20+30=50 grade pentru ca sunt diferite, 20 grade long estica si 55 grade long estica=55-20-> sunt de aceeasi parte si se scad. si la fel si cu latitudini la fel daca sunt de parti diferite se aduna daca sunt de aceeasi parte se scad). Sper ca te-am ajutat