| cshddjjfvdhkjfhfbfhvjfbfhh12366454 a întrebat:

Cum se compara fractiile?

3 răspunsuri:
| anonimguy3 a răspuns:

Nu stiu ce fiseaza Andy acolo dar doar aduci fractile la acelasi numitor prin amplificare si compari numaratorii intre ei.

| Tinna666 a răspuns:

Le aduci la acelasi numitor.de ex: 1/4 si 3/2 vei amplifica cu 2 a 2a fractie si vei obtine 1/4 si 6/4. acum ca ai acelasi numitor, compari numaratorul si in cazul tau vei avea 1

| AndyVoDa a răspuns:

Lectie de mate! Daca ai fractia 1/2 si 3/4, va trebui sa faci impartirea la amandoua si apoi numarul 0, 5 sa-l compari cu 0, 75. Daca ai 120/16 si 152/12 efectiv simplifici pana ajungi la fractie ireductibila(Care nu mai poate fi simplificata) si o imparti ca mai sus.
Bafta sa ai!