| Madaaaaaaaaaaă a întrebat:

Cum se dă admiterea la farmacie?
Pe unele site-uri am găsit că se dă din biologie vegetala și animala (clasa a IX-a si a X-a) + chimie organică (clasa a X-a si a XI-a); ia pe alte siteuri am găsit că se dă din anatomie (biologie de clasa a XI-a) + chimie organică.
Rezumînd ceea ce am zis mai sus, de ce materiale am nevoie să învăț pentru admiterea la farmacie? Ce manuale?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Ok,deci chimia organica este obligatorie, iar pentru a doua proba poti alege biologie vegetala si animala sau anatomie.Personal recomand anatomia.Cel mai utilizat manual ca material bibliografic este Manualul de cls XI de la Corint(e rosu).Iar pentru chimie, cele de la Art si Crepuscul.

| christine99 a răspuns:

Biologie vegetala si chimie organica. Manuale poti sa cumperi de la orice editura. In schimb cartile de teste sunt vandute de universitate, de acolo e cel mai bine sa le cumperi.

| 0k8 a răspuns:

Daca te admit astia vreau si eu niste sirop de tuse cu codeina mersi pup