| caterina a întrebat:

Cum se despart Marius in silabe

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MA-RIUS, pentru. tanti Sidy: ar trebui sa stie cum se invata in generala impartirea cuvantului in silabe in clasa I cand ai o indoiala: pui mana sub barbie si spui cuvantul si-ti dai seama ca de cate ori se misca barbia vezi ce silaba spui. Oare ai incercat?

15 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ma-rius

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ma-rius

| andreutz a răspuns:

Ma-rius! scurt si la obiect...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

MA_RI_US!

| otypa a răspuns:

MA-RI-US

| ada a răspuns:

Ma-rius

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Cum sa nu se desparta?laughing
uite asa : Ma-ri-uswinking

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

O vocala intre 2 consoane, desp silabica se face inaintea vocalei

| alina88 a răspuns:

MA-RIUS!

| sincclaire a răspuns:

Substantivele proprii nu se despart in silabe (gramatica clasa a - V-a).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma-ri-us

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MA-RIUS

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marius

| sidy a răspuns:

Ma - ri - us...

| caterina explică:

Pe vremea lui Ceasca nu se desparteau substantivele proprii...cine vrea sa stie de ce, sa se informeza...nu exista regula cu substantivele proprii care nu se despart...si totusi Marius este Ma-rius sau Ma-ri-us?