| luri a întrebat:

Cum se explica : azi invat 2-3 pagini iar a doua zi sunt uitate? asta imi ruineaza viata, sunt in clasa a 12, deci am un examen important la sfarsitul anului scolar. atat vreau doar sa nu mai uit, asta a inceput din clasa a 11. Va rog, un sfat ca pe mine ma depaseste asta. sad

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti mecanic si e normal sa uiti

| Xpressurself a răspuns:

Urmeaza sa dai niste examene importante pentru viata ta si exista multa presione acum asupra ta. nu te suprasolicita, ti-ai format deja un stil, un mod de a invata si sa stii ca este bine asa cum inveti. insa lipseste ingredientul principal: sinteza. nu ai invatat sa sintetizezi ceea ce inveti. fa un rezumat a ceea ce ai invatat, extrage ideile principale si invata sa sintetizezi. adica condenseaza informatia. eu obisnuiesc sa cataloghez orce informatii noi, ca si cum le-ai pune intr-un sertar separat. daca am citit o carte, de la titlu incepand incep sa imi amintesc ideile principale si dac mergi pe firul logic pot merge in detalii pentru ca sunt legate intre ele evenimentele dintr-o carte. intreaba-te in timp ce inveti ce au de a face acele informatii una cu alta, ce anume le leaga si le face sa aiba un numitor comun.
pare complicat la inceput insa te vei obisnui.
contacteaza-ma si am sa te ajut mult mai concret cand imi spui ce anume inveti.

| edit28 a răspuns:

Invata ca sa stii ce se intampla in subiectu ala. Nu ce cuvant urmeaza dupa. Imagineaza-ti in cap faptele care se intampla acolo unde citesti. Bafta.

| SimonaQs a răspuns:

Te-ai obisnuit sa inveti mecanic si asta este cauza uitarii informatiilor. Cunostintele sunt pastrate in memorie pentru scurt timp si se pierd repede.

Eu te sfatuiesc sa inveti logic.