| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi spune si mie ce sunt imaginile artistice dinamice. Adica chiar nu am inteles din clasa. Cine imi poate explica astfel incat sa inteleg primeste fundita si raspuns inteligent.

5 răspunsuri:
| Helăăău a răspuns:

Sunt acele imagini artistice care sugereaza miscare, actiune, dinamism. Ex: stoluri zboara prin vazduh; frunze cad; sau copii alerga etc. happy Imagini dinamice se mai numesc si motorii happy

| bloodlover66 a răspuns:

Imaginile artistice dinamice sunt cele care arata o miscare mai sunt numite si motorice. De ex: dansul frunzelor.

| BlackCatEye a răspuns:

Inseamna reproducere a naratorului, parerea sa inclusa in textul sau. Gandeste-te la o imagine vizuala doar ca aceasta se refera la miscare.

Alte răspunsuri
| Fazzoletti a răspuns:

Imaginile artistice dinamice sunt imaginile artistice ce exprima, sugereaza ideea de miscare ex.: "ma apropii de pietre"(N.Stanescu,,, Izvorul noptii")
Cu alte cuvinte, o grupare de cuvinte (care au legatura, evident) si care dau ideea de miscare si contin verbe de miscare (merg, zbor, al; erg, etc.).