| dianarockstar42_8784 a întrebat:

Cum se explica titlul unei opere (explicarea titlului)? un exemplu.sau ce trebuie sa contina explicarea?!
tnx

Răspuns Câştigător
| emm a răspuns:

Pai, eu cand am de explicat semnificatia titlului incep cam asa
"titlul...sugereaza."
arati legatura titlului cu restul textului, din ce e alc. titlul, daca contine vreo figura de stil o explici, cum s-a format si ce rol are ea...etc.
depinde de textul respectic dar in principiu, cam asteawinking
eu una asa fac si iau note marihee hee

4 răspunsuri:
| emm a răspuns:

Ms de funda scumpaa:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data scrii din DEX ce inseamna titlu si apoi scrii ce iti mai vije prin cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa spui elementele titlului din punct de vedere lexico-gramatical, apoi valoarea lui expresiva:exclamativa, interogativa, retorica..., apoi valoarea lui stilistica, daca este o figura de stil, raportarea lui la intregul continut al operei:daca e reluat din text, daca ilustreza o fapta din text, sau daca se refera la un personaj. In ultimul lucru trebuie sa spui raportarea lui la sentimentele si atitudinea scriitorului exptimepe in opera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca emaaaawinking