| DarkShina5566 a întrebat:

Cum se face admiterea la Facultatea de Geografie (Universitatea Bucuresti)? Ce acte imi trebuie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 5 AFIŞAREA REZULTATELOR FINALE ALE CONCURSULUI DE ADMITERE
Admiterea candidaţilor se realizează în funcţie de media obţinută la concursul de admitere şi opţiunile exprimate pe fişa de înscriere. Media de admitere (75% nota obţinută la examenul scris şi 25% media obţinută la bacalaureat) se calculează şi se afişează cu două zecimale.
Pentru candidaţii care au optat la programene de studii (specializări) pentru forma de învăţământ cu frecvență (ZI), admiterea se face mai întâi pe locurile finanţate prin granturi de studii (Buget). În situaţia în care media de admitere nu le permite ocuparea unui loc finanțat prin granturi de studii (Buget), candidaţii vor fi admişi pe locurile cu taxă în funcţie de aceeaşi ordine a opţiunilor exprimate în fişa de înscriere.
Rezultatele finale ale concursului de admitere vor fi afişate pe liste separate pentru fiecare program de studii universitare de licență, formă de învăţământ şi formă de finanţare, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere. Candidaţii admişi vor apărea pe o singură listă, fiind admişi la un singur program de studii universitare de licență indiferent de numărul opţiunilor exprimate pe fişa de înscriere. Candidaţii care nu au ocupat niciun loc la niciuna dintre opţiunile exprimate vor fi afişaţi în ordine alfabetică pe lista de așteptare, fiind menţionată în dreptul fiecăruia media obţinută la concursul de admitere." SURSA = Regulamentul de admitere de la linkul oficial :
geo.unibuc.ro/201406/Regulament%20admitere%20licenta%202014.doc

Vezi şi Metodologia la linkul :
http://geo.unibuc.ro/201404/Metodologie_admitere_2014.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://geo.unibuc.ro/admitere.html

http://www.studentie.ro/......resti-o278

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Husicel a răspuns:

Facultatea de Geografie - 25% media la bacalaureat + 75% nota la proba scrisă
Acte necesare la înscriere: • fişă-tip de înscriere; • diploma de bacalaureat sau diploma echivalentă cu aceasta, în original sau copie legalizată sau adeverinţă (în cazul liceelor la care nu s-au eliberat diplomele pentru promoţia 2014) eliberată de către instituţia de învăţământ, în care se menţionează media generală, notele la probele examenului de bacalaureat, termenul de valabilitate şi faptul că nu a fost eliberată diploma; • certificatul de naştere, în copie legalizată; • diploma de olimpic, în copie, numai pentru candidaţii care se înscriu ca olimpici; • adeverinţa medicală-tip, din care să rezulte că este apt pentru facultatea la care candidează; • trei fotografii tip buletin de identitate; • B.I sau C.I în copie; • chitanţă de plată a taxei de înscriere la concursul de admitere în conformitate cu taxele aprobate de Senatul Universităţii din Bucureşti.

Citeste mai mult: adev.ro/n6kz7v