| ZeUs13 a întrebat:

Am intampinat o mare problema. Vreau sa dau admiterea la Universitatea din Bucuresti-Facultatea de Geografie-specializarea Cartografie si trebuie sa fac un eseu motivational, dar nu ma descurc aproape deloc.Are cineva bunavoina si placerea sa ma ajute? I-as fi tare recunoscator.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eseul este o formalitate, când m-am înscris eu la facultate toți au fost admiși la "proba" aia.
Nu o să-l citească nimeni, vezi un model pe net (uneori ai o structură de urmărit, așa a fost în cazul meu)
Ex
Nume, liceu, puțin despre tine (aici te lauzi, dar aparent nu poți să spui c-o ai mare), de ce ai ales facultatea, ce te vezi pe viitor, și eventual poți spune dacă ai fost implicat în chestii de voluntariat.
Caută structura, baftă la admitere

| ZeUs13 explică (pentru anonim_4396):

Structura e urmatoarea:
I.Motivele care v-au determinat să optați pentru prima specializare (maxim
500 de cuvinte)
II. Rezultate obţinute în liceu la disciplinele pe care le considerați relevante
pentru specializarea aleasă (concursuri, olimpiade, proiecte şcolare) şi activităţi extracurriculare
semnificative (maxim 500 de cuvinte)
III. Alte motive pentru care considerați că sunteți candidatul potrivit pentru
specializarea aleasă (maxim 150 de cuvinte)
IV. Modul în care candidatul îşi vede cariera viitoare (ca student şi absolvent)
(speranţe, aşteptări) (maxim 250 de cuvinte)
Dar habar nu am...laughing

1 răspuns: