| elyiyk a întrebat:

Cum se face covalenta intre oxigen si carbon?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Elyiyk, in monoxidul de carbon CO C ar avea covalenta 2, iar O tot 2. Asta pentru cea mai simpla explicatie. Structura CO este ceva mai complicata, intre atomii de C si de O manifestandu-se se pare o legatura tripla, formata dintr-o legatura de tip sigma si doua legaturi de tip pi. Practic se poate vorbi de o legatura tripla sa-i zicem semipolara.

In dioxidul de carbon CO2 carbonul este tetravalent, iar oxigenul este divalent. Molecula de CO2 are o forma liniara, cu legaturi de felul:
O = C = O
In molecula de CO2 atomul de C este hibridizat sp, adica intocmai ca si la acetilena C2H2.

Asta este parerea mea.

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Bafta!