| LeonardRoller a întrebat:

Cum se face media finala la o materie? Dar la toate?

Răspuns Câştigător
| miln a răspuns:

Media la o materie fara teza se procedeaza facand media aritmetica( aduni notele si le imparti la cate sunt) si la o materie cu teza se face media la note apoi se inmulteste cu 3 + teza impartit la 4

8 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Aduni mediile pe ambele semestre si imparti la doi

| miln a răspuns:

Iar media finala aduni mediile de pe ambele semestre si imparti la 2

| dragos9234 a răspuns:

Depinde de materie, la o materie la care dai si teza aduni notele, le imparti la cate sunt inmultesti cu 3 +teza si dupa acea imparti la 4.

| Laura0 a răspuns:

Teza aduni notele, le imparti la cate sunt inmultesti cu 3 +teza si dupa acea imparti la 4
la o materie oarecare le aduci si imparti la nr de note

| TooCloseToTheEdge a răspuns:

Media la o materie se face facand media aritmetica a notelor; de ex daca ai avea 7, 9, 10 la o materie, media este 8, (6) si se aproximeaza la 9. ((7+9+10)/3). Acum daca ai teza, ca la romana de ex, media se face inmultind media notelor din oral (sa zicem 8, 66, cum era mai devreme) cu 3, apoi adunata cu nota din teza si impartit la 4. Sa presupunem ca in teza ai 9. Atunci media va fi (8, 66*3 + 9)/4, care inseamna 8, 74, adica 9. Pentru a calcula media generala, faci pur si simplu media aritmetica a tuturor mediilor obtinute la toate materiile. Daca ipotetic ai 3 materii, si ai mediile 10, 10, 8, media generala va fi (10+10+8)/3, adica 9, 33, medie care nu se mai aproximeaza.

Sper ca am fost de ajutor. happy

| LeonardRoller explică:

Ms pentru raspunsurile voastre dar nu stiu ce se intampla de nu pot sa dau funda?:S

| Funditasiatat a răspuns:

Media generala.

| vladdy4 a răspuns:

Salut! uite, ca sa faci media la o materie fara teza, faci asa : aduni notele intre ele si imparti la numarul lor. Spre exemplu, tu ai notele la romana : 8, 9, 10 si 10, aduni 8+9+10+10=37 si imparti la numarul lor (in cazul acesta, 4 ) 37:4=9.25. Daca vrei sa faci media la o materie cu teza, faci asa : Exemplu, ai la romana notele 8, 9, 10, 10. Aduni notele intre ele, 8+9+10+10=37, imparti la cate sunt, 37:4=9.25, apoi rezultatul il inmultesti cu 3, 9. 25x3=27.75, rezultatul care ti-a dat il aduni cu teza (sa presupunem ca ai luat in teza 10), 27.75+10=37.75 si imparti la numarul 4. 37.75:4=9.4... Asa, si ca sa faci media intre toate mediile, aduni toate mediile intre ele, si le imparti la numarul lor. Romana 9, matematica 9, geografie 10, istorie 10... (spre exemplu ), le aduni si imparti la numarul lor : (eu am scris doar 4 materii ) 9+9+10+10= 38, 38:4= 9.5 big grin funda?