| Madalina_Oana_1973 a întrebat:

Cum se face media unei materii cu teza cu tot?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Hei,
(3 ori media oral +teza)supra 4

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP formula mediei, la materiile cu teza, este (3M+T):4, in care M este media tuturor notelor iar T este teza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media x 3 + teza supra 4.

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Media notelor + nota tezei si se imparte la doi

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Buna! Faci media din oral (adica notele la materia respectiva) dupa care o inmultesti cu 3 si produsul astfel obtinut il aduni cu teza, dupa care il imparti la 4...si asa afli media.
De exemplu: Sa spunem ca am un 9 si un 10 in oral si un 8 in teza...vom calcula asa: 9+10=19; 19:2=9,50; 9,50x3=28,5; 28,5+8=36,5; 36,5:4=9,125.
Sper ca ai inteleswinking

| Asian a răspuns:

Media notelor tale(10 si 6 sa zicem
10+6/2 =8 sau daca sunt mai mult de 2 le aduni si imparti la cate sunt
Rezultatul il imultesti cu 3 plus teza si imparti la patru.
Ex: 8*3+7(sa zicem teza) /4 --> 24+7

| Asian a răspuns:

Sprr sa ajute

| LoveMusic14 a răspuns:

Deci... mai intai faci media la oral adica iti aduni toate notele pe care le ai si le imparti la cate sunt apoi pui egal, dupa rezultatul obtinut inmultesti cu 3 apoi pui egal, apoi aduni teza si pui egal, apoi imparti totul la 4. sper ca te-am ajutat! bafta la scoala sper sa ai o medie cat mai mare! pup:*

| TheM4A1 a răspuns:

Sall!
Ai de un exemplu notele astea
10 7 9
Teza
Si vine asa
Notele tale 10+7+9=26
26 se imparte la cate note ai adica 26:3=8.6(media notelor

acum cu teza
8.6 se imulteste cu 3
8.6x3=25.8-
Rezultatul se aduna cu teza
25.8+8=33.8
Rezultatul dat se imparte la 4
33.8:4=8.45(media) da dar nu e media ta happy
Bafta
Funda?

| AnabellSY a răspuns:

A,b,c sa zicem ca sunt notele tale
M e nota de la teza
(a+b+c)/2=R(rezultatul medie notelor)
R x 3+M/4=MEDIA TA

| Velea_Georgian_1998 a răspuns:

Media notelor, ori 3, plus teza, impartit la 4.