| Haraga_Tudor_1981 a întrebat:

Cum se face o fisa biografica?

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Se incepa cu:
Data nasterea(subiectului)
Locatie
Studii: primare/gimnaziale/facultate/doctorat dupa caz
De aici in functie despre cine este vorba scriitor/profesor/matematician/fizician/istoric etc se puncteaza in ordine cronologica cele mai importante realizari/scrieri/publicari/inventii/inovatii si cam tot ce stii sau se stie despre persoana respectiva.
Colaborari cu alte persoane din domeniul lui.

Totul trebuie facut daca se poate sustinut cu date (zi/luna/an) asa cum em spus in ordine cronologica.

Succes!thumbs up

| ItIsAlright a răspuns:

Pur si simplu cauti informatii despre autor si scrie de acolo ce vrei. Sunt chestii despre el care le gasesti pe Wikipedia sau alte site-uri.