| NameoftheCentury a întrebat:

Cum se face o inmultire cu doua sau mai multe numere?

Răspuns Câştigător
| roxy99roxana a răspuns:

Pui numerele unele sub altele si inmultesti pe rand fiecare termen in parte si apropo cati ani ai?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trupescule, cu trupul poti participa la o inmultire a familiei, daca la asta te-ai referit. Si, da, se poate si cu doua sau mai multe numere. Daca te-ai referit la inmultirea aia care se invata in clasa a doua, permite-mi sa-ti raspund printr-o intrebare: La nivelul ala ai ramas agaţat? Pai azi-maine va trebui sa rezolvi ecuatii; cum faci? Ce ai facut pana acum? Ai batut doar mingea pe maidan? Sa nu te superi, ca mustrarea uneori ajuta. Pune mana pe carte. Mai putine jocuri pc, mai putine filme si mai multa carte, ca ai mare nevoie de ea. Bafta!

| NameoftheCentury explică (pentru sabin89):

Poi asta incerc sa fac.

| MCG a răspuns:

Pe rand...

| Ralucutzu98 a răspuns:

Pai daca ai inmultiri cu numere foarte mari incearca sa le scrii pe fiecare ca ceva la a 2-a(la o putere)de ex:225x324=15 la puterea a 2-a x 16 la puterea a 2-a si atunci inmultesti bazele si raman la fel exponentii numarului. Sper ca te-am ajutat. happy