| TomyBrave2019 a întrebat:

Cum se face transportul si distributia energiei electrice de la centrala mareomotrica la consumator?
Dau funda. Mersi

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cabluri electrice. Energia electrică sau se consumă când o produci. și penrru aceasta ai nevoie de un cablu de conexiune la consumator, sau se pierde. Înmagazinarea este încă o problemă nerezolvată.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum se pune problema cum sunt acele cabluri electrice, pe stâlpi foarte înalți deasupra valurilor, sau cabluri electrice cu izolare specială și pe fundul apei. Asta nu știu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am găsit aici. Cablu submarin.
https://www.energy.gov/......-explained