| carmen_cristescu a întrebat:

Cum se face un unghi de 90 de grade?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Bănuiesc ca vrei sa fie de exact 90 de grade. Pentru asta ai nevoie de o riglă, linie şi de un compas. Trasezi o linie oarecare, de o anumită lungime. Apoi deschizi compasul astfel încât să aibă deschiderea mai mult de jumătate din lungimea segmentului trasat de tine, apoi cu respectiva deschidere a compasului trasezi câte un semicerc deasupra şi dedesubtul liniei, din ambele capete ale segmentului. Este important ca pe durata acestei operaţiuni să nu se modifice deschiderea compasului. Apoi uneşti punctul de intersecţie a celor doua semicercuri de deasupra cu punctul de intersecţie a celor două semicercuri de dedesubt. Linia aceasta va intersecta segmentul sub un unghi de exact 90 de grade.

La fel de usor poti folosi raportorul care iti arata direct semnul de 90 de grade. Trasezi linia si unesti apoi cu baza.

8 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Trasezi o linie orizontala si una verticala care ca cada perpendicular(adica sa cada drept) pe cea orizontala. Unghiul format e de 90 de grade

| jahjah a răspuns:

Cu un echer...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu compasul(cred)... d-ne

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a face un unghi de 90 de grade... Trageti o linie orizontala si una verticala care sa fie perpendiculare (sa cada drept ), iar la baza se formeaza un unghi de 90 de gradewinking.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unghiul de 90 de grade se face astfel:se ia un raportor il pui pe foaie si vezi ca la mijloc are semnul de 90 de grade faci o liniuta si apoi o unesti cu baza

Alte răspunsuri