| pascudenis a întrebat:

Cum se formeaza energia statica? adica... ce trebuie sa frec de covor ca sa se formeze? de exemplu: frec ceva de covor repede si daca ating pe cineva il curenteaza [funda]. [in afara de sosete de lana ] mersi anticipat

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca tu confunzi energia statica cu electricitatea statica. happy

Energia statica este energia unui corp ridicat sau tensionat care, lasat in miscare libera (de exemplu cadere) se transforma in energie dinamica sau alta forma de energie.

Electricitatea statica este gruparea electronilor sau lipsei de electroni pe (in) doua corpuri izolatoare din punct de vedere electric. Daca electronii trec de pe corpul cu exces de electroni la cel cu lipsa (printr-un mediu care conduce curentul) atunci apare (notiunea de) curent electric, prin care electronii se egalizeaza in cele doua corpuri (asemanator vaselor comunicante).

Daca covorul este facut din material sintetic (fire de plastic), atunci se poate incarca electrostatic de la frecarea cu orice alt material plastic (chiar si talpa unui pantof.
Persoana care sta pe covorul frecat nu se va curenta deoarece este in contact cu pantoful, iar circuitul de curent n-are unde sa se inchida.

2 răspunsuri:
| mazaroi a răspuns:

Balonul dacă îl freci de perete, etc.

| Adardnaeili a răspuns:

Nu de covor iei un balon îl greci cu o bucata de bumbac și gata