| ㋡ Sweet ㋡ a întrebat:

Si eu am cam aceeasi problema ca si < Deezu' big grin >. Tastatura, unitatea si microfonul curenteazasad. Nu stiu de ce cand ating cablul tastaturei ma curenteaza la fel si cu unitatea cand o ating cu piciorul ma curenteaza straight face Ce as putea facesad?

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Cablurile sunt încărcate electrostatic din cauza faptului că unitatea, mai precis carcasa ei metalică, are tensiune în ea. Amu, de ce are tensiune carcasa? Pentru că ai nişte contacte imperfecte în sursă sau ai praf mult în sursă şi-n unitate. Prima chestie pe care trebuie să o faci este să faci curat în unitate, INCLUSIV în sursă. Adică o scoţi, o demontezi frumuşel, iei o periuţă subţire (eu folosesc o chestie de pieptănat genele) şi aduni mizeria de acolo. După ce îţi trece şocul provocat de vederea muntelui nesfârşit de rahat pe care-l scoţi de acolo, reasamblezi toată hardughia. Dacă mai electrocutează, cam nasol. Trebuie să-l duci la un service să ţi se verifice firele din el. Fă asta repede, pentru că micile descărcări electrice din interiorul caracsei pot să-ţi distrugă placa de bază. Şi nu este unul dintre lucrurile pentru care există Mastercard...

1 răspuns:
| Slavian a răspuns:

Sa nu pui mana/piciorul pe ele happy