| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa cap de mucegaiul de pe pereti?
Tot am folosit o multime de solutii si degeaba.
Mereu dupa ce se ia, dupa o luma, aproximativ, se face la loc, mai ales dupa dulapuri, negru...
Ce pot sa fac? Si de la ce cauza se face? E legat de umezeala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu pulverizator "Bison". Uite aici un link http://dan-blog.ro/cum-scapi-de-mucegaiul-de-pe-perete-sau-tavan.html

Chestia e ca o sa dispara daca mucegaiul e provovat de o scurgere, dar mucegaiul din bucatarie, provocat de aburi, odata disparut cu aceasta solutie, se formeaza iar daca in continuare sunt aburi si apoi curent rece de aer.Dar tu ziceai ca mucegaiul este dupa dulapuri, deci solutii e buna.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Termoizoleaza peretii exteriori, altfel inlaturi doar efectul, nu si cauza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Multumesc la toti.

| relian a răspuns:

Da cu clor.Pui intr-un pulverizator clor si pulverizezi pe locul unde ai mucegai.Acum este vara si deci nu este de la ce spun unia ca nu este izolat peretele.Dai dimineata sa nu stea nimeni in casa si lasi ferestrele deschise.Clor asta te scapa de multe chestii.Problema este ca dupa s-ar putea ca zugraveala acolo sa se cojeasca, dar cel putin nu mai ai mucegai. Pulverizezi si apoi lasi asa citeva zile sa se usuce si astepti stiu si eu o luna si daca nu mai apare aia e ai reusit si poti zugravi sau cum vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite aici solutii pentru a scapa definitiv de acest "virus" http://forum.softped...howtopic=308801
Te pup!

| deeadeea111 a răspuns:

Mucegaiul de pe pereti se face din cauza umezelii.Un sfat ar fi sa aerisesti cat mai des incaperea.

| adishorMS a răspuns:

Cu solutii antimucegai, dar insotit de AERISIREA incaperii si eliminarea umezelii

| mara10dk a răspuns:

Dupa cum stiu eu trebuie sa varuiesti sau sa vopsesti peretii

| andreeasmecheradesmechera a răspuns:

Incerca cu solutie Ardox de la Lidl (e doar 9, 9 lei).E extraordinar de buna.Indeparteaza orice tip de mucegai.Am ramas surprinsa dupa ce l-am folosit (inainte am incercat produse de milioane de lei si nu au functionat). Dupa ce il folosesti lasa sa se aeriseasca 2 ore in camere. Iti garantez ca o sa te ajute.

| geobb a răspuns:

Savo antimucegai. E de nota 10. Am dat eu pe perete iarna trecută.

| andreeasmecheradesmechera a răspuns (pentru geobb):

Savo e si scump si nu e bun (dupa 2-3 saptamani reapare).

| Dragomir_CatalinVirgil_1986 a răspuns:

Neaparat trebuie izolat pe exterior