| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza o tornada straight face

Răspuns Câştigător
| Frogie a răspuns:

Tornadele se formeaza la baza norilor cumulonimbus, unde aerul rece si uscat se intalneste cu cel cald si umed si sunt asociate intotdeauna cu puternice furtuni.
Aerul cu un front atmosferic scăzut are tendinţa să se ridice şi să creeze un curent vertical puternic. Acest curent atrage aerul cald de la nivelul solului care se învârte din ce în ce mai rapid şi absoarbe aerul din împrejur ca un aspirator!

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Est un vartej - un vant in spirala in forma de palnie care trebuie sa fie in contact cu solul si cu norul care produce furtuna. Cand aceasta palnie vine in contact cu solul, se produce o zona concentrata de distrugere.Cand viteza vantului are in jur de 100 km pe ora nu produce mari distrugeri, dar daca are peste 600 km pe ora provoaca distrugeri foarte mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu piatra piritului (pe metin2gx)