| Buburuzza a întrebat:

Cum se mai numeste povestirea in rama? Este dintr-un cuvand dar nu-mi pot aduce aminte.big grin

Răspuns Câştigător
| Mik3 a răspuns:

Povestirea in rama (povestirea in povestire sau ancadrament sau povestire cu cadru) apartine genului epic si este procedeul prin care una sau mai multe naratiuni de sine statatoare se incadreazd intr-o alta naratiune mai ampla, care sa le cuprinda in aceeasi atmosfera epica, iar interesul se centreaza asupra situatiei neobisnuile povestite si nu in jurul personaje lor.

6 răspunsuri:
| Abcdefg123 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la Hanu` Ancutei, am facut`o si ew intra` 7a :]]. Stiu ca mai era ceva :]], o sa ma uit in caietu` de rom si revin cu un replay :*.

| MANDY_2679 a răspuns:

Povestire in povestirebatting eyelashes mai erahee heeatata stiu...numai doua denumiri suntstraight face

| Nuia a răspuns:

Portret?laughing sau tablou rolling on the floor nu inteleg ce vr sa spuitongue sorrybig grin

| Nuia a răspuns:

Aaa nuvela.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insertie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestirea in rama se mai numeste insertie