| LarisaBombonica a întrebat:

Cum se numește prima stea ce răsare după apusul soarelui?

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

Buna. Unii cred ca luceafarul rasare prima oara pe cer, dar eu consider altceva. Nu stiu daca e adevarat dar uite povestioara ei. Se numeste "Steaua Saracului". Odinioara, se zicea ca traia un om sarac care lucra in fiecare zi la un om bogat. Lucra de dimineata pana seara. El nu pleca acasa niciodata pana nu rasarea acea stea, de altfel, prima.
De aceea i-a dat stelei numele de Steaua Saracului.
Dupa cum am mai spus, nu stiu cat de adevarat este.
Oricum, sper ca te-am ajutat!
PS: In fiecare noapte apare la SE. Eu stiam despre luceafar ca este cea mai stralucitoare stea de pe cer, nu ca e si prima care rasare.

1 răspuns:
| larisalary12 a răspuns:

Luceafar, cred!