| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeşte într-un singur cuvânt limbajul surdo-muţilor?

15 răspunsuri:
| RaluuX a răspuns:

Limbajul semnelor!

| vali1985 a răspuns:

Mimica.

| mixxjim a răspuns:

Nu exista un singur cuvant pentru asta, probabil te gandeai la cel pentru persoanele cu deficiente de vedere, la sistemul Braille. asa cum ti-au spus si ceilalti, se numeste limbaj mimico-gestual (sau, popular, limbajul semnelor) http://ansr.org.ro/? opt=limbaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limbajul sacru. laughing
Se numeste limbajul semnelor.

| 220V a răspuns:

Braile, parca asa se scrie.

| mixxjim a răspuns (pentru 220V):

Braille este alfabetul/sistemul de scriere folosit pentru orbi, cu literele in relief care pot fi simtite cu ajutorul degetelor
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_Braille

| 220V a răspuns (pentru mixxjim):

Scuze, nu am citit bine intrebarea, greseala mea.

| mixxjim a răspuns (pentru 220V):

Nicio problemawinking

| Kyrie a răspuns:

Nu exista decat Limbajul mimico-gestual

Poate doar mimica happy, funda? tongue

| Here4u a răspuns:

Nu exista intr-un cuvant acest limbaj. Se scrie asa cum ai scris si tu! Paa! Funda? MS!

| gabitu12 a răspuns:

Limbajul mimico-gestual (sau limbajul semnelor)

| bossuu31 a răspuns:

Mimico-gestual

| agentX99 a răspuns:

Morse? Parca ala era cu puncte...

| MissVanity a răspuns:

Limbajul semnelor!

| leaveyou2000 a răspuns:

Din cate stiu nu cred ca e intr-un singur cuvant...ci doar ca ii spune Limbajul mimico-gestual