| RobotăBogdan a întrebat:

Cum se numește omul care spală puntea pe o navă?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, puntea o spala musul. Ca e cel mai mic si mai slab pregatit.
"Mus" se numeste.

| minrest a răspuns:

Hai sa ne gandim un pic, sa ne mai deschidem mintea. Este furtuna, botsmanul striga in sistemul fonic: ''All hands on deck!'', dar specialistul in spalarea puntii se intinde mai bine in hamac; puntea e curata, el nu are alte sarcini. Nu merge, este? Toti fac ce este nevoie, ce ordona capitanul; cel ce spala puntea se numeste matelot si face tot ce i se cere.