| Camelia_8424 a întrebat:

Cum se numeste personajul principal din "Romanul Adolescentului Miop" de Mircea Eliade?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personajul este Mircea, insa este bine sa faci distinctie intre personaj/autor/narator si sa nu confunzi notiunile, intrucat cineva de aici te induce in eroare spunandu-ti ca este Mircea Eliade.
Mircea Eliade este autorul, un nume pe o carte! Mircea este doar o proiectie!

9 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Personajul principal e chiar autorul Mircea Eliade.

| medex3 a răspuns:

Romanul Adolescentului Miop este un roman autobiografic.Astfel personajul principal este M. Eliade iar persoanjele un pic secundare sunt Jean Victor Robert, Dinu si Perri si mai sunt o gramada dar ii vei afla cu parcurgerea romanuluiwinking
Sper ca te-am ajutat

Medex3

| BloodSpider a răspuns (pentru medex3):

Dar celelalte personaje? Imi zici te rog?

| maraa_9303 a răspuns:

E de fapt Mircea Eliade. Dar in carte este numit "Doctorul"

| EmpireStateOfMind a răspuns:

Mircea :p

| dianna_4628 a răspuns:

"Romanul adolescentului miop" este un roman autobiografic personajul principal fiind chiar naratorul.
Cea mai mare greseala este sa spui ca personajul principal in roman este Mircea... Daca ai citit. sau vei citi cartea nu vei intanli niciun Mircea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mircea Eliade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personajul principal este Chuck Norris!

| HappyUserUnknown a răspuns:

Mircea Eliade, e roman autobiografic thinking