| b2ast a întrebat:

Cum se scrie corect "nu calcati"sau "nu calca-ti"?

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

,,Nu calcati'' este varianta corecta!

Explicatie:

Constructia data reprezinta forma negativa a verbului,,a calca'' conjugat la imperativ, persoana a II-a plural, fara a fi doua cuvinte unite prin cratima.

,, nu calca-ti'' se foloseste doar la forma negativa a verbului,, a calca'' conjugat la persoana a II-a, singular, insotit de pronumele reflexiv,, ti'' (forma scurta de la,, tie'' ), astfel se foloseste cratima pentru a alatura doua cuvinte diferite.

Succes!

8 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

"nu calcati"

| n1445 a răspuns:

Nu calcati

| FemeiaPisică a răspuns:

''Nu călcați'' este corect.

| kar1GaNNN a răspuns:

Forma gramaticala corecta este " Nu calcati ", dar depinde in ce context de exemplu : Nu calcati iarba.
Sau Calca-ti tot in picioarewinking

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, se scrie destul de corect: Nu calcati!

| Maioru a răspuns:

Se scrie legat "Nu calcati"

| Annutsa a răspuns:

Nu calcati.

| PixpoxSmecherulYoutube54321 a răspuns:

Corect e "nu calcati" sper ca te-am ajutat. happy FUNDA? PLZ