| RksRoxy a întrebat:

Cum se scrie corect "Recrutăm 2 membrii" sau "Recrutăm 2 membri"?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Un membru - Doi membri
"Membrii" este forma articulata, atunci cand apare ca subiect in Nominativ: "Membrii grupului sunt multumiti" sau in Acuzativ, cu functia de complement: "Am intrebat 'membrii' ce parere au despre noul proiect".

Prin urmare: Recrutam 2 'membri' e versiunea corecta.

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Membri.
Membrii il folosesti de exemplu : Recrutam membrii aceia.

| R0R0 a răspuns:

Recrutam 2 membri. (un singur i)

| deeeaqq a răspuns:

"Recrutăm 2 membri."

| Aberdeen a răspuns:

MEMBRI!
Ștergeți din memorie alte răspunsuri în afară de acesta. În contextul tău nu se folosește nicicând forma articulată! Ce răspunsuri la unii, sper să nu te fi derutat.

| Адина a răspuns:

Cu un '' i ''.

| Helpmeforfree a răspuns:

Recrutam 2/doi membrii.

| TheSniper a răspuns:

Recrutam 2 membrii

| andreea2016 a răspuns:

Recrutăm 2 membri.