| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect cu un i sau 2 i la membri in textul de mai jos"Ultimele produse vizualizate de membri comunitatii"

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu doi de i, respectiv "membrii". Primul i provine de la plural iar al doilea i de la cazul genitiv.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@ioandelasal: al doilea i e articol hotarat pentru masculin, plural. "Membrii" nu e in genitiv, ci "comunitatii" Ai cui membri? Ai comunitatii.

| Daria a răspuns:

Ultimele produse vizualizate de membrii comnunitatii=>asa e corect.
funda?:*

| DiDi a răspuns:

Ultimele produse vizualizate de (toti) membrii comunitatii.

| Jane a răspuns:

Se scrie cu doi "i". Sper ca te-am ajutat.

| marrr a răspuns:

Un membru- Doi membri. Din moment ce nu are un "i" din radacina, se adauga un singur "i" din plural.

| marrr a răspuns:

De fapt cred ca este cu 2 "i", pentru ca stii clar la care membri te referi, deci inca un "i" ar fi din articolul hotaratthinkingbig grin

| Vero1996 a răspuns:

Cu doi de "i" fundita?

| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Cu un i

| frumusyk08 a răspuns:

2 de i

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un i

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se scrie corect iar sau i-ar

| alexxy_8614 a răspuns:

Membriii comunitatiii cred laughing

| loove_5215 a răspuns:

In cazul acesta membri se scrie cu 2 i si am sa-ti explic.inlocuim cu oamenii(oamenii comunitatii)

| Veex123 a răspuns:

Cu 2 de i.

| Stephy16 a răspuns:

Se scrie cu 2i :''membrii''.

| Stephy16 a răspuns:

Se scrie cu 2i :membrii''