| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trece peste depresie?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Colored4life,
In primul rand, a trece peste o depresie necesita - implicarea vointei, puterii si, totodata, a fortelor proprii, a acelei persoane - care se afla deja in cauza! Plus ca, in cazul acesta, ea poate primi ajutorul, si tratamentul de la specialistul anume, precum psihiatru' sau psihologul; si, bineinteles, urmandu-i/respectandu-i indicatiile/sfaturile!
PS - se spune ca, prin ''pozitivitatea gandurilor'', persoana se poate trata, intr-un fel, adica - isi poate reduce - treptat - din depresie (sa spun asa, isi poate reduce din starea negativa si/sau a ''gandurilor negative/rele''!).
Multa sanatate happy si numai bine.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depresia trebuie diagnosticata de un medic psihiatru.Tot el trebuie sa dea tratamentul care trebuie urmat cu strictete. Abandonarea lui inseamna agravarea bolii.Nu confunda depresia cu o stare de tristete sau cu o dezamagire.La medic cat mai repede.

| xxdd a răspuns:

In primul rand nu singur straight face. Trebuie sa ai pe cineva de incredere langa tine, care sa te asculte si sa-ti dea sfaturi utile. Trebuie sa ai cu cine vorbi indiferent de context.
Si muzica romaneasca, mai ales hip-hop-up, melodiile lente, cu mesaj sunt foarte bune medicamente. Ele trebuie ascultate bine si sa incerci sa te regasesti in ele.

| VladestepeTPU a răspuns:

Cred că prin sex rolling on the floor

| WalterWhite a răspuns:

Eliminanad cauza depresiei.
o viata mai frumoasa mai buna
-Mai mult respect si prietenie asupra persoanei respective!

| Detanatar a răspuns:

De fapt e o chestie cit fizica atat si psihologica.Ar trebui sa consulti un psiholog, care ti-ar recomanda si un medic.Caci se socoate boala.Cauta ceva articole si in google.Numai bine!

| Buttercup30 a răspuns:

Cu ajutorul psihologului thinking

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Raspunsul la aceasta intrebare se afla la un psiholog. Depresia este o tulburare psihologica care nu trebuie neglijata si care nu trebuie tratata cu superficialitate. Iti trimit un articol pe aceasta tema, scris de un psiholog... sper sa iti fie de folos.
http://www.topexperti.ro/......presiei_40
Totusi, ar fi ideala sa consulti un astfel de expert pentru a cunoaste cauzele care iti determina aceasta stare si pentru a sti cu exactitate ce trebuie sa faci in situatii similare. Aceseaza topexperti.ro este un site care ofera consiliere psihologica online, prin chat sau mail si adreseaza intrebarea ta unui expert. Eu sunt in sedinte de terapie cu unul dintre expertii de acolo, insa pentru o cu totul alta problema, iar acum dupa cateva sedinte pot spune ca vad lucrurile altfel, ca nu mai sunt doborata de probleme, practic am invatat sa traiaesc si sa ma bucur de viata asa cum este ea cu bune si cu rele. Iti doresc multa sanatate si liniste sufleteasca.

| Nooot a răspuns:

De obicei, depresia pune stapanire pe om si nu scapi usor de ea, treptat, fiind mai agitat/a depresia se instaleaza definitiv si astfel se ajunge la caderi psihice, deprimare, tentative de suicid etc.
Cel mai bun ajutor ar fi un psihiatru, va ajuta mult situatia. si un tratament de calmare.