| blackrain a întrebat:

Cum sta treaba cu presiunea atmosferica? cum influenteaza ea vremea? cu ce te ajuta sa stii valoarea ei in buletinele meteo?

3 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Presiunea atmosferică influențează precipitațiile(de exemplu, când plouă presiunea este scăzută).
În rest, userul de deasupra mea a zis ce mai era de spus.

| marycroitor a răspuns:

Presiunea atmosferică reprezintă presiunea exercitată de aerul din atmosferă asupra scoarței terestre. Atmosfera, care înconjoară globul pământesc, exercită o presiune anumită asupra suprafeței pământului și asupra tuturor oamenilor, animalelor și obiectelor, care se află pe el. Presiunea se măsoară cu barometrul și valoarea ei poate fi exprimată în mai multe unități de măsură, cel mai adesea în milimetri coloană de mercur (torr), dar și în kiloPascali sau atmosfere. Presiunea atmosferică la nivelul mării este de cca. 760 mm coloană de mercur (101325 Pa). De la valoarea de 760 mmHg provine denumirea de atmosferă fizică.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Presiune_atmosferic%C4%83

| siXshunPik a răspuns:

O chestie care m-a mirat foarte tare (aveam 10 ani) cand am aflat e ca diferentele de presiune atmosferica sunt cauza curentilor de aer
mai pe scurt bate vantu tongue