| Yollanda;x a întrebat:

Cum vi s-a parut cartea,, Ocolul pamantului in 80 de zile" scrisa de Jules Verne?:X Ce alte carti imi mai recomandati sa citesc avand in vedere ca am 13 ani?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Este interesantă, amuzantă, uşor de citit.Alte cărţi de-ale lui Jules Verne care mi-au plăcut-Copiii căpitanului Grant, Uimitoarea aventură a misiunii Barsac, Doi ani de vacanţă, 5 săptămâni în balon şi nu numai, au fost cărţile preferate ale copilăriei mele. Ce-ţi mai recomand-Radu Tudoran-Toate pânzele sus, Wilkie Collins-Piatra lunii, RL Stevenson-Comoara din insulă, Secretul epavei, Valentin Gustav-Insula robilor, Hector Malot-Singur pe lume, Charles Dickens-David Copperfield, Rudyard Kipling-Kim, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Louis Boussenard-Căpitanul Casse-cou, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii ordinului Basarab, Curierul secret sau dacă vrei bestseller-uri recente-CS Lewis-Cronicile din Narnia, Caroline Pitcher-Băiatul şaman, Nancy Farmer-Marea trolilor, Casa Scorpionului, Carl Hiaasen-Bufniţa, KatherineRoberts-seria celor 7 minuni(Prădarea marii piramide, Întâmplări din Babilon, Blestemul din Olimpya, Mausoleul din Halicarnas, etc), Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, PC Cast-seria Casa Nopţii, Richelle Mead-Academia vampirilor

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult, atunci cand am citit-o in copilarie. Daca ti-a placut atunci iti recomand si alte romane scrise de Jules Verne, cum ar fi: Insula misterioasa, Douazeci de mii de leghe sub mari, Cinci saptamani in balon, Doi ani de vacanta, Capitan la 15 ani etc. Toate titlurile romanelor scrise de Jules Verne le poti afla aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne. Lectura placuta!

| withoutme a răspuns:

Eu, robotul-asimov.
rem-cartarescu.
sarpele si domnisoara christina-mircea eliade.
orice carte de caragiale.

| Fredie a răspuns:

Buna. Mie mi a placut mult atunci cand am citit o. Iti recomand cu caldura si alte titluri de acelasi autor. De asemenea iti sugerez si cartile lui Marcel Drumes:
http://amdoar18ani.ro/elevul-dima-dintr-a-saptea-mihail-drumes/
Ciresarii a lui Chirita iar este o serie super faina.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cire%C8%99arii
Sper sa ti placa! Bye.

| Orannginna a răspuns:

Steaua sudului - Jules Verne
Cojocelul alb - Herman Melville
Corigent la limba romana - Ion Minulescu
Aventurile lui Huckleberry Finn - Mark Twain
Singur pe lume - Hector Malot (este impresionanta la varsta ta)
Regii blestemati - Druon Maurice (daca iti place Franta si ceva din istoria ei) happy

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

N-am citit cartea inca. Uite cam ce carti ar trebui sa citeasca un copil de 13 ani(cartile astea nu sunt obligatorii, fiecare citeste ce vrea):
Mark Twain-Tom Sawer
Edmondo de Amicis-Cuore inima de copil(e o carte foarte interesanta)
Jules Verne-Doi Ani de Vacanta
La Medeleni-I. Teodoreanu
Iapa lui Voda-M.Sadoveanu
Toate panzele sus-Radu Tudoran

| Cineva_1522 a răspuns:

Ocolul pamantului e o carte foarte creativa si frumoasa...eu zic asa citeste MAINI INZESTRATE de BEN CARSON deci e cea mai frumoasa carte pe care am citit-o (am citiit multe) am si eu 13 aniwinking funda?big grin

| Anonim_2348 a răspuns:

Eu iti recomand Zece Negrii Mititei de Agatha Cristie eee supperrba