| Karate4Ever a întrebat:

Cuvantul huma este neologism?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Este forma populara pentru argila/lut,prin urmare este un regionalism, chiar arhaism, nicidecum neologism. Faptul ca este folosit mai rar nu face un cuvant sa fie neologism[def.cuvant mai nou, imprumutat din alta limba].

2 răspunsuri:
| adita32 a răspuns:

HÚMĂ, hume, s.f. Numele popular al argilei întrebuințate la spoitul caselor. - Din bg. huma.
Sursa : DEX '98
deci da este

| Yoyolovesblue a răspuns:

Da este neologism pentru ca in nici un caz nu poate fi regionalism iar arhaism nu este fiindca este folosit frecventwinking