| Anonimul151 a întrebat:

Dacă merg la un liceu unde nu se dă bacul la mate, pot sa merg la orice facultate?

Ca exemplu, o să spun: Inginerie alimentară.

O să pot merge la facultatea asta dacă nu dau bacul la mate?

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea. Depinde de cerintele facultatii. Insa nu ar fi prea inteligent din partea ta sa sari matematica si sa o reiei in facultate. In situatia asta ma regasesc eu, si pot sa-ti spun ca e un adevarat chin sa nu cunosti unele formule matematice pe care le inveti in clasa a 11-a si a 12-a si sa dai de profesori universitari care au pretentia de la tine sa le cunosti.

| Anonimul151 explică (pentru StoicAnalysis):

Știu... Știi care e problema? M aș descurca cumva, și aș depăși și asta.

Însă, problema este că în acești 3 ani am fost la învățământ profesional, și deși e un colegiu de top din oraș nu am făcut "lecții" la modul "serios". Profesorii au fost lejeri, mai mult am stat pe telefon și am luat note doar pe lecții pe care ni le trimiteau pe whatsapp de ex... Nu teste sau ceva de genul. Cam așa a fost în ăștia 3 ani. Am avut în a 9 a, un profesor care făcea ore, dar nu înțelegea nimeni, în a 10... a nici nu mai zic. Era ultima oră și nimeni nu prea rămânea. F rar. Anul asta ți am spus cum a fost.

Cum e colegiu economic la bac la mate e extrem de greu... Plus că trebuie să recuperez foarte, foarte mult.

Doar dacă aș lua meditații aș avea o șansă în plus. În rest nu prea... Plus că nu îmi place. Dar, îmi doresc să i au bacul aici la liceul asta și sa nu merg la alt liceu. Din mai multe motive...

| adryang78 a răspuns:

Da. Nu contează profilul liceului sau din ce materii dai BAC-ul. După liceu poți merge la orice facultate vrei. Sigur, recomandat ar fi să alegi la liceu un profil care să te pregătească pentru ce facultate vrei să faci. Dacă știi deja ce vrei să faci. De exemplu, dacă vrei să mergi pe inginerie alimentară ar fi mai potrivit un profil bio-chimie. Dar, strict legat de întrebare, poți alege orice facultate, indiferent de profilul liceului.

| Robert2526 a răspuns:

Depinde. Unele facultati, la admiterea pe dosar, calculul mediei de admitere se face 50% nota de la mate in cadrul bacului si 50% media de la bac. Practic asa stopeaza intrarea la facultate a celor care nu au treaba cu matematica. Altele au oricum examen de admitere, la care o sa dai de mate oricum, deci nu poti intra happy

| Madaxo97 a răspuns:

Poți merge la ce facultate vrei indiferent de profilul liceului si de materiile de la bac. Doar ca daca alegi o facultate unde se face si matematică o sa îți pună bețe in roate faptul ca nu stii matematica si te vei descurca foarte greu, vei trece cu greu la acele materii. Mai bine da bacul si la matematică, nu este chiar asa greu, faci cateva meditații înainte si il iei sigur, te va ajuta mai mult pe viitor in caz de faci mate la vreo facultate, vei avea niște notiuni de baza măcar.