| Rotaru_Cornel_1979 a întrebat:

Cuvinte care se termina in mare, terminatia mare

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le gasesti pe toate pe dexonline.ro, cautand cu *mare.

| corolav a răspuns:

Întremare; suprimare; anagramare; clamare; blamare; armare; înhumare; grimare; destrămare; alarmare; chemare; animare; informare; infirmare; asumare; subsumare;
Gata, m-am plictisit!
Mai sunt cel puțin vreo două sute,

| Celcareajuta a răspuns:

Baiamare, satumare, calutdemare

| corolav a răspuns (pentru Celcareajuta):

Colosale răspunsuri! Crimă!
Unde le-ai găsit?

| corolav a răspuns (pentru corolav):

De ce nu l-ai pus și pe Ștefan cel Mare?

| May2001 a răspuns:

ac-de-mare | aclamare | adulmare | afirmare | afumare | Aita Mare | alarmare | Almașu Mare | amalgamare | anagramare | anemonă-de-mare | anflamare | animare | antamare | aproximare | arici-de-mare | arimare | armare | aromare | asomare | asumare | ață-de-mare | aulmare | autoafirmare | autoformare | autoproclamare | autoprogramare | Baia Mare | Baia-Mare | balsamare | bălsămare | biotransformare | bitumare | blamare | blasfemare | blăstămare | blestemare | bocicoiumare | boianumare | boiumare | boroșneumare | bou-de-mare | brumare | buciumare | burete-de-mare | burilamare | bușumare | cal-de-mare | calamare | calmare | Carul-Mare | Carul-Mare | castravete-de-mare | căluț-de-mare | Căpușu-mare | cățel-de-mare | câine-de-mare | Câinele-Mare | Ceanu-mare | chemare | ciumare | clamare | cloroformare | coană-mare | colimare | colmare | comprimare | confirmare | conformare | consumare | corb-de-mare | costumare | cremare | crin-de-mare | cromare | curmare | cuțit-de-mare | dărâmare | dărîmare | dărmare | Dealu-Mare | decimare | declamare | decomprimare | deconsumare | decromare | dedițel-de-mare | defăimare | deflegmare | deformare | degomare | deplumare | deprimare | deprogramare | descătărămare | descuamare | deshămare | deshumare | destrămare | desublimare | desugrumare | dezarimare | dezarmare | dezhămare | dezinflamare | dezinformare | diafragmare | diformare | doamnă-mare | drac-de-mare | ecremare | engramare | entuziasmare | esclamare | esprimare | estimare | eurodezarmare | exclamare | exhumare | eximare | exprimare | fărâmare | fărmare | filmare | flamare | formare | fumare | găină-de-mare | Grecia-mare | grimare | gumare | iarbă-de-mare | iarbă-mare | iepure-de-mare | imare | imprimare | infamare | infirmare | inflamare | informare | intimare | îmbălsămare | împătimare | în data mare | înarmare | încazarmare | încătărămare | încotoșmare | îndata-mare | îndrumare | înfărmare | îngăimare | înhămare | înhumare | înlăcrămare | înlăcrimare | înmiasmare | înmiresmare | înrămare | însămare | însemare | înspăimare | înspumare | însumare | întrarmare | întremare | Jamu Mare | Joia Mare | lamare | lăcrămare | lăcrimare | legitimare | leu de mare | leu-de-mare | leudemare | limbă-de-mare | logaritmare | lup-de-mare | macrofilmare | mai-mare | mai-mare | maimare | mamă-mare | mare (apă) | mare (amplu) | Mare | mălai-mare | măre | microfilmare | microimprimare | microprogramare | mimare | miresmare | monoprogramare | multiprogramare | muscă-mare | nalbă-mare | necurmare | normare | Ocumare | oprimare | pamare | panoramare | parâmare | parfumare | performare | perimare | pește-de-mare | pisică-de-mare | platformare | porc-de-mare | preamare | precomprimare | precurmare | preformare | preimprimare | prezumare | primare (funcție; -i) | primare (acțiune; -ări) | proclamare | profumare | programare | ramare | răzimare | râmare | rândunică-de-mare | reafirmare | reanimare | rearmare | rechemare | reclamare | recomprimare | reconfirmare | recromare | reformare | reimprimare | reînarmare | reîntremare | reprimare | reprogramare | retransformare | rezemare | rezumare | rimare | ritmare | Satu-Mare | Sâmbăta Mare | scămare | scârmare | scorpie-de-mare | scrimare | scurmare | sfărâmare | sfărmare | slalomare | soacră-mare | socru-mare | somare | spăimare | spumare | spumă-de-mare | stea-de-mare | stereofilmare | stimare | străformare | subestimare | sublimare | subsumare | sugrumare | sumare | supracomprimare | supraestimare | supraimprimare | suprimare | șarmare | șoarece-de-mare | șomare | Ștefan-cel-mare | știucă-de-mare | tata-mare | tată-mare | Tătaru-mare | teleimprimare | trandafir-de-mare | transformare | trimare | ulmare | Urbea-mare | urmare | urs-de-mare | Ursa-Mare | urzică-de-mare | vacă-de-mare | vacuumare | Valahia-mare | vătămare | Vinerea Mare | vițel de mare | vomare | vulpe-de-mare | zbuciumare

(https://dexonline.ro/definitie/%2Amare)

| Flr_Florin_1997 a răspuns:

Urmare, Calmare, Formare,