| Holocause a întrebat:

Am nevoie de cuvinte cu terminatia "ui"
La cele mai multe funda mare si 2 voturi love struckx

9 răspunsuri:
| alexgabyy29 a răspuns:

Verzui,caprui,a pacatui,a pecetlui,a bubui,uratului,frumosului,indragostitului (poti folosi o gramada asa.),cui,pistrui,acelui,galbui,a alcatui,amarui,cui,a atribui, a banui, etc.Numa atat imi vine in minte acum. Sper ca te-am ajutat.

| smile20000 a răspuns:

Lui,cui (scuze dar doar atat am reusit sa gasesc)

| xLouana a răspuns:

Etui, gutui, vaslui, si alte cuvinte prefixate de genul: baiatului, butoiului etc.

| Darkmind a răspuns:

Gutui, gandului, sobolanuluilaughing

| anonima5682651 a răspuns:

Lui,cuvantului, gatui, baiatului,copilului, gandului, dulapului, si asa mai departe articuleaza cuvinte de genul masc sau neutru, nr sing, cu articolul hotarat "lui". A stept funda. voturi. Multumesc

Răspuns utilizator avertizat
| Raraa a răspuns:

Gandului,cerului,vreunui,dadui,cerui,facui,cainelui,motanului,oceanului,puxului,podului,sașiu,cafegiu,auriu,mijlociu,gutui,hamsterului,etc.Sper ca ți-am fost de folos. FuNdOtZa?

| Alecssutssaa a răspuns:

Micului, gutui, bebelusului, copilului, marului, tipului, gandacului, frumosului, cui, pui, dulapului, cercelului

| luiza46 a răspuns:

Sui,cui,amarui,lui,gutui,pistrui,galbenui,a bubui