| Florin458 a întrebat:

Daca ai 2-3 restante in anul terminal si nu le promovezi in sesiunea de restante repeti anul?
La facultatea la care sunt avem anul acesta studenti care ar fi trebuit sa termine vara trecuta facultatea si din cate am inteles si pentru 1 restanta repeti anul, ceea ce nu mi se pare normal sau asta inseamna anul complementar si anume repetarea ultimului an de studii?

15 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Nu. Daca ai o restanta in sesiunea de examene, dai prima restanta in sesiunea de restante. Apoi, daca nu o treci, dai a doua oara restanta in sesiunea de restante din toamna. Daca nici atunci, nu o trece, studentul repeta anul.

| Florin458 explică (pentru Speranta12):

Avem doar o sesiune de restante vara, dupa examene, atat.

| Speranta12 a răspuns (pentru Florin458):

A, trist, sunt facultati care au si o a doua sesiune de restante, in toamna.

| InvatamProgramare a răspuns:

Nu e chiar o repetare de an, se numeste an suplimentar in care parcurgi doar materiile la care ai restante. Daca esti la taxa platesti taxa proportional cu numarul de credite.

| Florin458 explică (pentru InvatamProgramare):

Deci practic trebuie sa te prezinti din nou la cursurile si laboratoarele obiectelor nepromovate?

| Speranta12 a răspuns (pentru Florin458):

Da, studentul trebuie sa repete anul la cursurile nepromovate. Asta inseamna inclusiv cursuri si seminarii, laboratoare etc. Si examene, evident.

| Florin458 explică (pentru Speranta12):

Bun,dar examenele promovate in anul terminal conteaza in anul suplimentar sau trebuie sa dai toate examenele cap coada ale anului terminal indiferent ca le-ai promovat?

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Florin458):

In cazul facultatii la care eram eu nu era necesar. Dar nu stiu daca asta se aplica la toate facultatile. Totusi o aprofundare a materiilor nu poate dauna, mai degraba poate ajuta. happy

| Speranta12 a răspuns (pentru Florin458):

Trebuie sa dea examen doar la materiile nepromovate. In rest, toate cele promovate raman asa peste ani. In anul terminal daca are restante nepromovate din trecut trebuie sa faca cumva sa treaca de ele, daca vrea sa absolve facultatea.

| Florin458 explică (pentru Speranta12):

Am inteles! Deci, in concluzie, materiile nepromovate nic in restanta necesita refacute anul urmator cu cei din an terminal.

| Comunity a răspuns:

Cand eram la facultate regula era in felul urmator.
Aveam 60 de credite ambele semestre, dar aveam nevoie de 30 de credite ca sa termin anul universitar. Daca de exemplu in anul doi de facultate semestrul 1 dadeam examenele si ramaneam cu o restanta o dadeam in sesiunea de restante, daca picam examenul si in sesiunea de restante din primul semestru trebuia sa astept pana anul urmator, sa platesc si sa dau din nou examenul cu cei din anul doi in caz ca eu am trecut in anul trei. Intelegi? Daca eram in anul terminal si aveam o restanta din anii trecuti nu puteam sa dau licenta daca nu dadeam restanta. Nu era niciodata vorba de repetarea anului daca mai aveam o restanta sau doua din anii trecuti. Conta sa fiu admis in fiecare an universitar.

| soraspliff a răspuns:

Salut, sunt in aceeasi situatie. Îmi poți spune ce ai facut pana la urma?

| Florin458 explică (pentru soraspliff):

Nu se repeta anul doar ca nu poti da licenta si dai restantele in anul urmator impreuna cu cei din anul respectiv.

| Alexandra201613 a răspuns:

Buna, deci dacă eu nu iau restanta in anul terminal și nu dau licența ok, pot face absolvirea? Cursul festiv in anul meu? Sau va trebui in celălalt an când voi lua restanta?

| Florin458 explică (pentru Alexandra201613):

Da,poti face absolvire cu colegii, iar restanta o dai pana promovezi.