| DiyanAndorea a întrebat:

Daca ai la scoala media peste noua dar mai jos de zece si iei si bursa, poti merge la un liceu bun?

Răspuns Câştigător
| BubbleShoot a răspuns:

Acum depinde si nota din examen. Dar bineinteles daca ai medie asa mare incat sa iei bursa e foarte bine happy

7 răspunsuri:
| No0oName a răspuns:

Da,mai ales ca anul acesta conteaza mult media de la examenul national

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE şi de notele pe care le iei la Evaluarea Naţională happy

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| Deaad a răspuns:

Conteaza dar putin. Daca nu iei evaluarea nationala, s-a dus dracu liceul bun, fugi la profesionala!

| DiyanAndorea explică:

Mersi! La fel!

| Çõяÿηą a răspuns:

Conteaza si media, dar foarte putin, media ta pe clasele 5-8 reprezinta 25% din media pentru admiterea liceala, tu trebuie sa iei note mari la examenul national care reprezinta 75% din medie. Mult succes!

| GabrielaElena98 a răspuns:

Normal... depinde de tine acum ce alegere vei face in privinta liceului.

| Geoobăă22 a răspuns:

Da pot merge la un liceu bun daca ai media peste 9 si nu conteaza daca e chiar 9 fix acum depinde de tine