| Kleb a întrebat:

Cat e bursa de merit la liceu in clasa a9a? Media 8.90

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa aceasta nu este o suma fixa, depinde de alocatia bugetara pentru aceasta bursa si numarul de elevi care au dreptul la ea, asa ca intereseaza-te la liceul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti aici raspunsul :
https://www.portalinvatamant.ro/......-8379.html
Depinde si de banii alocati pentru burse.

| TimmyTim a răspuns:

Probabil este de câteva sute de Ron.
La mine în școală cred ca vreo 7-900 ron(nu știu sigur)
Dar se numește "bursa de merit". Îmi pare rău că îți spun, dar o bursa de merit nu tine numai de medie (și mai ales cu media 8.90 nu ai șanse), ci și de rezultate la olimpiade (sa ai cel puțin premiu la județene dacă nu și la naționale.)
Ca exemplu: Persoanele care au bursa de merit de la mine în școală au media peste 9.90 și cu rezultate de CEL PUȚIN : premiu la județene și am char și cu premiul 1 pe țară cu calificare la mondiale.
Acum depinde de fiecare școală în parte. Sper ca te-am ajutat.
Dar atât zic: cu media 8.90 nu ai cum sa iei bursa "de merit". Bursa de merit e luata de " cei mai buni".
Sa ai o zi buna!

| Lioana a răspuns (pentru TimmyTim):

Media cu care se ia bursa de merit trebuie sa fie de peste 8, 50. Nu induce lumea in eroare! Suma alocata pentru burse difera de la oras la oras. Tu de unde esti?
Cred ca bursa despre care vorbesti tu este cea de performanta, nu bursa de merit. Aceea se ofera pentru rezultate bune la olimpiade.

| Kleb explică (pentru TimmyTim):

laughing Directorul m-a anuntat ca o sa iau bursa dar nu am apucat sa il intreb cat e..Asa ca nt

| Kleb explică (pentru Lioana):

Nu are de ce sa descurajele, bursa iau sigur, am fost anuntat de director, dar nu l-am intrebat ca este bursa

| Lioana a răspuns (pentru Kleb):

Suma pe care o primesti depinde de orasul in care ești. Cauta pe site-ul primariei orasului tau poate gasesti acolo informatia dorita. In orasul meu cel putin apare aceasta informatie pe site-ul Primariei.

| Kleb explică (pentru Lioana):

Am inteles, sunt din Bucuresti sa vad poate gasesc. Multumesc