| CassieFox a întrebat:

Daca ai lirism subiectiv intr-o opera lirica, inseamna ca ai obligatoriu monolog liric sau se poate si fara?

3 răspunsuri:
| pedobear a răspuns:

Sper ca nu ai de gand sa scrii "lyric" la lucrare :) Lirismul subiectiv poate fi exprimat si prin discurs/dialog. http://staticlb.didactic.ro/......8764da.png

| Adeee20 a răspuns:

Ideea lirismului subiectiv e simplă.
Și-ți dai seama ușor de ea. Poate să cuprindă monolog, deși nu-i neaparat necesar.
Prezența în text a pronumelor personale de persoana I singular sau plural: eu, noi; chiar și a persoanei a 2-a singular: tu (se consideră formă de adresare), îți indică lirismul subiectiv.
Sper să citești, chiar să înveți definiția lirismului subiectiv/obiectiv, că altfel nu văd cum te vei descurca mai departe. happy

| CassieFox explică:

1)Lyric nu este din vina mea, o problema de tastatura.
2)Stiu ce este lirismul subiectiv si obiectiv, eu am intrebat pentru ca monologul lyric nu este intotdeauna semnalat prin linie de dialog si vreau sa stiu ce legatura este intre cele doua!