| SK8TpunK a întrebat:

Daca am 10 absente nemotivate mi-se scade nota la purtare, de exemplu pe a-7a am avut 3 puncte la purtare dar am terminat cu media 10 la purtare.Cum as putea sa-mi motivez absentele de mai demult?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Da, legea spune că pentru 10 absenţe nemotivate se scade nota cu un punct la purtare.
Interesează-te pe ce date ai cele mai multe absenţe şi mergi la medicul de familie să-l rogi să îţi dea o scutire medicală pentru data respectivă.
La ora de Dirigenţie prezinţi scutirea la diriginte sau dirigintă. Are obligaţia de a motiva absenţele cât timp aduci scutire.
O altă soluţie ar fi să îl rogi pe diriginte să facă o excepţie şi să-ţi motiveze o absenţă să rămâi cu nouă.
Dacă nu, vorbeşte cu unul dintre profesorii la care ai absenţe şi roagă-l să îţi motiveze chiar el.
Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de fiecare scoala in parte...la noi la 10 absente nemotivate se scade 1 punct. Poti vorbi cu dirigintele tau sa-ti motiveze una ca sa ramai cu 9.Sau poti sa iei o scutire de la medic pentru cateva zile in care ai absente si daca nu o mai primeste dirigintele, te duci la director si il rogi frumos sa faca o exceptie si sa o folosesti...eu asa am facut.