| anonim_4396 a întrebat:

Daca am ales italiana ca a doua limba pentru clasa a 9-a,si eu am facut franceza pana acum, exista vreo sansa sa nu fac italiana?

3 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu am auzit pana acum ca in Romania sa se faca italiana ca a doua limba.nu stiu daca vei face sau nu italiana, intreaba pe cineva care a facut un an deja acolo.eu am pus engleza pe locul doi si am facut-o ca prima limba.nu stiu cat se tine cont de asta.probabil ca daca sunteti mai multi cu italiana o sa faca o grupa cu voi si faceti ora separat de restul clasei.la noi, era asa cu cei de la germana.totul e posibil

| analoveskorea a răspuns:

Daca ai ales sa faci italiana vei face italiana indiferent ce limba ai studiat in gimnaziu. Am un coleg care a facut franceza in gimnaziu iar la liceu l-au pus parintii sa aleaga germana si asta a si facut.

| Kahlan5 a răspuns:

Da. poti sa te transferi. daca ai fost repartizat intr'o clasa care are limba italiana la specializare, te transferi la una care are limba franceza. dar trebuie sa fie la acelasi profil. daca vrei sa te transferi de la uman la real sau viceversa e mai complicatwinking