| anonim5491 a întrebat:

Daca am in oral 8, 9,9,10,10,10 si in teza am 10 cat iese media?

Răspuns Câştigător
| LoveForYou000 a răspuns:

Iti iese 10.
Media se calculeaza uite asa:media notelor din oral inmultita cu 3 + teza si totul impartit la 4.
deoarece teza este egala cu un sfert din medie!
FUNDA?

18 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Daca aveai notele astea stiai sa calculezi si media. chiar daca notele nu sunt la matematica.
asa ca "las-o moarta".

| OnnyMady a răspuns:

Iti iese 9, 4(9),eu stiu ca la media asta ti se pune 9...la mine la scoala ne mai acs o data sau cv de genu dar daca iti lasa media asa...iti iese 9

| Inovssakura a răspuns:

Esti cam prost...iti iese 10 numai scrie tu pe TPU ca ai numai note 10. E logic ca iti iese 10

| zdrangoi a răspuns (pentru Inovssakura):

Nu cred ca are notele astea.
vezi ce i-am scris.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper ca nu sunt notele la mate, ca ar fi ciudat sa ai 10 si sa nu fii in stare sa faci o medie.

| Azµre a răspuns (pentru suntserios):

Praf și pulbere la toți care au răspuns. Ai văzut cu medii de 10 cu note de 9.66 și niciun răspuns corect în afară de primul care a zis 9.5 și asta datorită că a calculat cu un calculator dacă calcula fără pe hârtie era 9. 4975 în rest sunt praf toți la calculul mediei.

| Azµre a răspuns:

Băi copile, degeaba ai notele acelea dacă nu ești în stare să faci o amărâtă de medie. Ești praf și pulbere. Se vede că mămica și tăticu au grijă de tine, cu spusele de riguare să te învăț cum să faci un calcul amărât!
Iei notele din oral și faci prima medie!
(8+9+9+10+10+10)/6 = 9, 33
Apoi iei media o înmulțești cu 3, aduni nota din teză și împarți la 4!
(9, 33x3+10)/4 = 9, 4975

Dar acum părirle sunt împățite, datorită perioadei (33) dacă se va face calculul cu un calculator va ieși media 9.5!
Acum depinde de profesor dacă face pe hârtie sau cu calculatorul!

| anonim5491 explică (pentru Azµre):

Vezi ce vocabular folosesti mr Einstein... am calculat-o si da 9.4(9) ..intrebarea era pusa pentru a-mi da seama daca se pune 9 sau 10... daaa

| Azµre a răspuns (pentru anonim5491):

Dar ce clasă ești de nu știi treburile astea?
Dacă e 9.49 se pune 9 dacă e 9.50 se pune 10
dacă se calculează cu foaia și pixul dă rezultatul 9. 4975 dacă se calculează cu un calculator dă rezultatul 9.50. Totul este la aprecierea profesorului și la metoda de calcul pe care o folosește.

| stlucian a răspuns:

9,6665 pentru ca 56/6 e 9, 3333...periodic

si 19/2=9,6665 tot periodic
big grin

| Buresbista123 a răspuns:

Rusine tocilar/a

| WholeWorldTeam a răspuns:

Ca sa stii pe viitor, media se calculeaza asa : La aduni pe toate, le imaprti la numarul lor, rezultatul il inmultesti cu 3, aduni cu Teza, si imparti la 4. happy

| Azµre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Bravo singurul răspuns bun.

| VladLungu a răspuns:

| anonim5491 explică:

Am calculat-o si... nu imi place sa ma laud( pentru cei care nu stiu) am vrut sa vad daca se pune 9 sau 10