| Voinea_Denis_1991 a întrebat:

Daca am media 3, 75 si se rotunjeste la 4 inseamna ca trec clasa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media SEMESTRIALA se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului, astfel ca 3, 75, rezultata din calcul, inseamna ca vei avea media semestriala 4. Asta nu inseamna ca ai promovat clasa, pentru a promova trebuie sa ai media ANUALA cel putin 5.
Daca pe primul semestru vei avea media 4 va trebui ca pe semestru II sa obtii media 6, doar asa vei promova clasa.

| Voinea_Denis_1991 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca media pe semestru urmator este peste 6 am trecut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Voinea_Denis_1991):

Bineinteles ca ai trecut, ai nevoie minimum de media 6, daca ai peste 6 este si mai bine.